How to dynamically change price of product based on the users size selection?

I have build an app for an organic buying coop and it works really well, but I am looking to add products that have size variations such as 200g, 1kg, 25kg with different price points. I would really like the user to be able to select the size from a choice option and then the price changes based on the selection.

I have searched this group and google but haven’t been able to find a solution, so wondering if this can bed done? :pray:

Certainly possible. As long as you have a unit rate, you’d just use a math column to multiply the unit by the rate and display the answer to the end user.

2 Likes

Thank you Robert for your answer but unfortunately the unit rate is different based on the sizes as it gets cheaper the more you buy. For example

Plain Flour

  • List item 1kg $4.95

  • List item 5kg $22.25

  • List item 25kg $77.50

So I am not sure if I can use columns on the product line on the google sheet to list the prices and sizes separately and this can then be used to offer a choice? Currently I just use rows and the items are listed separately on the app with the different sizes. I am just wondering whether I can have an option to select size and then the price shows?

Screen Shot 2022-11-09 at 11.26.14 am

Yes, have one table for items (with an item id) and another table for item variations (with item ids and prices). Create a multiple relation linking the two tables. On the form screen, point the choice component to the relation.

2 Likes